porady w podróży

Przydatne porady w podróży do Holandii

Holandia to mały, ale bardzo atrakcyjny kraj. Na uwagę zasługuje fakt, że w ostatnich latach do tego kraju

Holandia to mały, ale bardzo atrakcyjny kraj. Na uwagę zasługuje fakt, że w ostatnich latach do tego kraju wyjechała duża liczba Polaków w poszukiwaniu zatrudnienia. Jest ona też idealnym miejscem dla studentów na przeżycie i naukę z wymiany, czy zagranicznych praktyk. W związku z tym, przedstawiamy porady w podróży do Holandii, które mogą się przydać.

Z drugiej strony Holandia jest także celem licznych wyjazdów wycieczkowych i wakacyjnych. W Holandii jest bowiem zabytkowa architektura, którą można zwiedzić podróżując rowerem. Jest tam ponad 15 tys. km ścieżek rowerowych, którymi poruszanie się jest tam rzeczą naturalną nie tylko dla Holendrów, ale także osób zwiedzających ten kraj. Chcemy zorganizować kilkudniową, może nawet 10-dniową podróż do Holandii i zwiedzić kilka miejsc. Jest nas ośmioro przyjaciół.

Miejscowości, które chcemy zwiedzić

Zależy nam na zwiedzeniu Amsterdamu, Hagi i miejscowości Lisse. To są nasze główne cele podróży. W Amsterdamie skupimy się na jego atrakcjach. Jest to jedno z najciekawszych miast w całej Europie. W mieście tym jest ponad 600 kanałów, dających ukojenie w upalne dni. Ponadto są one malowniczo położone i przyciągają wzrok turystów. Także ciekawe jest miejsce uciech Red Light District, do którego udają się zwiedzający, najczęściej młodzi ludzie.

Następnych miastem na drodze naszej podróży ma być miasto o nazwie Gouda, skąd pochodzi nazwa popularnego sera. Dalej zaplanowaliśmy zwiedzanie dużego miasta Haga. Kolejnym naszym celem są ogrody Keukenhof, które są największą atrakcją Holandii. Są one w miejscowości Lisse. W niej  cały teren o powierzchni ponad 32 hektarów mieści ponad 7 milionów tulipanów, narcyzów, krokusów, które są przepięknymi kwiatami. W podróży będą nam towarzyszyć wszechobecne wiatraki holenderskie.

Porady w podróży – wybór firmy transportowej i środka transportu

Spośród wielu sposobów podróżowania do Holandii największą popularnością cieszą się busy. Wykorzystują je zarówno osoby jeżdżące do pracy za granicę, jak i turyści pragnący zwiedzić kraj położony nad Morzem Północnym. Należy zauważyć, że dojazd z Polski tym środkiem transportu do Holandii trwa co najmniej kilkanaście godzin, to podróż przebiega bezpiecznie i przyjemnie. Tak długo jedzie się również autobusem, czy samochodem, ale o wiele mniej komfortowo.

Stosunkowo długa jazda może być bardzo męcząca o ile nie będzie w środku transportowym pewnych udogodnień i komfortu podróżowania. O to się nie musimy martwić, bo nowoczesne busy z Polski do Holandii z pewnością do nich należą. Są wyposażone w fotele z zagłówkiem i regulacją oparcia, jest klimatyzacja, a także wyciszone wnętrze zapewniające spokojny sen podczas jazdy nocą. Na wyposażeniu jest też cienki koc lub ciepła bluza.

Podczas długiej jazdy busem nie będziemy się nudzić. Jest w nim bowiem szybkie Internet i darmowe Wi-Fi. Dzięki niemu nawet za granicą możemy bez ponoszenia kosztów: oglądać filmy, słuchać muzyki, korzystać z Facebooka i przeglądać ulubione portale. Także każdemu podróżnemu udostępniane są firmowe słuchawki i ładowarka USB. Należy nadmienić, że firmy przewozowe planują całą trasę przejazdu do kraju docelowego włącznie z postojami.

porady w podróży

Dokumenty i inne akcesoria, bagaż i jego zawartość

Zatem należy wziąć ze sobą:

  • dokumenty-wystarczy mieć dowód osobisty, ale turystom przyda się też np. karta EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego),
  • pieniądze-warto mieć kartę płatniczą oraz drobne monety euro, dlatego, że wiele toalet na parkingach w Holandii jest płatnych gotówką,
  • lekarstwa -muszą je mieć ci, którzy je zażywają regularnie,
  • kosmetyki – przydatne są się chusteczki odświeżające i higieniczne, żel antybakteryjny do rąk, a także podróżny zestaw do mycia zębów.

W podróż należy zabrać jedzenie i napój. Przydają się również ubrania na zmianę oraz pantofle lub cieplejsze skarpety. Dzięki temu można podczas jazdy zdjąć buty.

Do Holandii jadąc busem zwykle można wziąć dużo większy bagaż niż podróżując samolotem, czy autobusem, choć zabranie bagażu o znacznych gabarytach zawsze powinno się wcześniej uzgodnić z firmą przewozową. Na pewno nie ma tu sytuacji związanej z precyzyjnymi wymiarami walizki.

Nie można też zapomnieć o zabraniu ze sobą przewodnika turystycznego i mapy Holandii.

Większość firm transportowych wprowadziła już w życie, co do podróżowania busem, system „door-to-door”, dzięki czemu nie musimy dźwigać swojego bagażu, ponieważ zostanie on dostarczony pod same drzwi.

Noclegi w Holandii

Może to być couchsurfing i hospitality club, które w niemalże każdym miejscu na ziemi, najpierw należy zwrócić uwagę na campingi, które są stosunkowo tanie i na dobrym poziomie. Sieć pól namiotowych i campingów jest dobrze rozwinięta i często znajdują się w stosunkowo bliskiej odległości od centrum dużych miast. Niedrogich hoteli, moteli, czy hosteli można poszukać w Internecie. Zimą ceny noclegów potrafią być nawet 50% niższe. Polecany jest kemping Zeeburg w Amsterdamie.

Porady w podróży – znajomość języka i pieniądze

Jak w każdym kraju Unii Europejskiej popularnym językiem do komunikacji jest język angielski. Jeżeli go nie umiemy, to bierzemy rozmówki angielsko-polskie, które przyswajamy sobie w domu i zabieramy też w podróż. Zawsze musimy mieć przy pewien zapas pieniędzy, nawet jeżeli mamy opłacone noclegi. Kilkadziesiąt EURO może nam wystarczyć. Organizację podróży możemy też powierzyć wybranemu Biuru Podróży, ale to zwiększa koszty naszej wycieczki.

Pin It