wydatki w Holandii

Jak zaplanować wydatki w Holandii?

Każdy, kto planuje wyprowadzę do Holandii, powinien wiedzieć, jak prezentują się tamtejsze realia. Znajomość poszczególnych cen pozwala się

Każdy, kto planuje wyprowadzę do Holandii, powinien wiedzieć, jak prezentują się tamtejsze realia. Znajomość poszczególnych cen pozwala się lepiej przygotować do emigracji. Czynsz, rachunki, zakupy spożywcze czy rozrywka, a więc krótko mówiąc, wydatki w Holandii są przecież inne, niż w Polsce. Poza tym liczy się również sam sposób funkcjonowania, opłacalność kolejnych rozwiązań. Czy lepiej jadać w kafejkach i restauracjach, czy może samodzielnie przygotowywać posiłki do pracy? Czy szukając mieszkania robić to na własną rękę, czy skorzystać z usług agencji? Pytań jest sporo! A odpowiedzi jeszcze więcej.

Dlatego właśnie tak ważne jest, by odpowiednio do wyjazdu się przygotować. Wówczas zwiększamy swoje szanse na świadome podjęcie decyzji. Możemy szybko zestawić własne oczekiwania z panującymi poza Polską regułami i realiami. Niekiedy okazuje się przecież, że to, co mamy w planach, nijak ma się do tamtejszych warunków. Przechodząc zatem do szczegółów, zacznijmy od tego, co wydaje się priorytetowe – mieszkania.

Wydatki w Holandii – wynajem mieszkania i stawka za czynsz

To, co wydaje się najważniejsze, to oczywiście  miejsca do życia. Wydatki w Holandii związane z lokum, a konkretnie z czynszem, zależą naprawdę od kilku czynników, a mianowicie gustu wynajmującego, samej dzielnicy oraz rzecz jasna – dochodów. Nie jest żadnym zaskoczeniem, że im większe możliwości finansowe, tym łatwiej znaleźć odpowiednie mieszkanie. Problem polega jednak na tym, że znalezienie lokum, nawet przy dość wysokich dochodach – wcale nie jest takie proste. Zabytkowe kamienice lub mieszkania w centrum miasta rzadko kiedy są oferowane poprzez agencje. Wiadomość o możliwości wynajmu w takich lokalizacjach przechodzi raczej z ust do ust. Jeśli więc jesteśmy zainteresowani tylko i wyłącznie lokum tego rodzaju – musimy popytać wśród znajomych i przyjaciół.

Sam czynsz waha się w granicach 700-1500 euro. Oczywiście mówimy wówczas o standardowym mieszkaniu z sypialną, salonem, kuchnią i łazienką. Dolna granica dotyczy lokalizacji o nieco niższym standardzie. Nie bez znaczenia pozostaje także dzielnica, która w takim przypadku siłą rzeczy będzie gorsza. Biorąc jednak pod uwagę pozostałe wydatki w Holandii, a więc rachunki za prąd, wodę i gaz – na samym początku wynajęcie takiego właśnie lokum, okazuje się jedynym słusznym rozwiązaniem. A jeśli kogoś nie stać i na to, zawsze może wziąć pod uwagę wynajęcie jednego pokoju. Tutaj ceny zaczynają się od mniej więcej od 200 euro, a kończą na 400 euro. Wszystko zależy bowiem od tego, czy zależy nam na oddzielnej łazience i kuchni.

Poza tym szukanie mieszkania na własną rękę powinno iść w parze z przynajmniej komunikatywną znajomością języka. Jeśli do Holandii wyjeżdżamy po raz pierwszy i zupełnie nie znamy języka, najkorzystniej jest zainteresować się pomocą agencji. Znalezienie mieszkania za jej pośrednictwem jest jednak płatne. W sytuacji, gdy nasza sytuacja finansowa nie jest jeszcze tak płynna, jakbyśmy tego chcieli, agencja może zażądać dodatkowego zapewnienia o spłacie należności. Na przykład w postaci informacji o oszczędnościach.

wydatki w Holandii

Pozostałe koszta, a więc rachunki i jedzenie

Jak prezentują się z kolei rachunki za media, jeśli nie są wliczone w czynsz? Otóż na terenie Holandii rachunki za wodę płaci się tylko raz do roku. Koszta na osobę oscylują tu między 80, a 100 euro. Jak na warunki europejskie nie jest to dużo. Elektryczność i gaz to mniej więcej 60 euro, a Internet około 30 euro. To, ile kto płaci za zakupy spożywcze, zależy natomiast od tego, gdzie robi zakupy i co jada. Przyjąć można jednak, że za produkty niezbędne do zrobienia obiadu i funkcjonowania wydamy w Holandii od 12 do 15 euro dziennie. W tej kwocie mieszczą się oczywiście artykuły do higieny osobistej jak choćby balsam czy żel pod prysznic.

By sprecyzować jednak powyższe twierdzenie, można przytoczyć kilka przykładowych cen. I tak – za chleb w Holandii zapłacimy 1,40 euro, a za mleko 0,90 euro. Kilogram wieprzowego mięsa mielonego kosztuje 6,50 euro, a litrowa woda niegazowana 0,60 euro.

Transport na terenie Holandii – która z opcji jest najbardziej opłacalna?

Co do transportu, od razu zaznaczyć trzeba, że naprawdę wielu Holendrów zamiast autem, po mieście przemieszcza się rowerem. Jednoślad dobrej jakości kupimy za mniej więcej 100 euro. Decydując się z kolei na komunikację miejską, musimy liczyć się w wydatkiem od 60 do 90 euro miesięcznie. Najmniej opłacalne wydaje się natomiast jeżdżenie samochodem. Opłaty parkingowe są bardzo wysokie, co wynika tak naprawdę z tego, że spora liczba osiedli nie posiada nawet prywatnych miejsc do parkowania.

Jak widać, wydatki w Holandii można znacznie zredukować. O ile oczywiście odpowiednio się do tego przygotujemy. Tak naprawdę wszystko zależeć powinno od naszych możliwości finansowych. Jeśli zarobkowy wyjazd, na przykład do Amsterdamu pozwala nam na wygodne życie i jednoczesne oszczędzanie, nie trzeba odmawiać sobie niektórych przywilejów. Kiedy jednak wiemy doskonale, że zbytnia rozrzutność może wpłynąć na nasze finanse – dobrze skorzystać z rozwiązań, które pozwalają na zaciśnięcie pasa.

Pin It